Wilhelm von Humboldt Kimdir?

Friedrich Wilhelm Christian Carl Ferdinand von Humboldt, kısaca, Wilhelm von Humboldt(d. 22 Haziran 1767, Potsdam – ö. 8 Nisan 1835, Tegel).


Alman filozof, dilbilimci ve devlet adamı. Berlin Üniversitesi'nin kurucularındandır (bugünkü Humboldt-Universität zu Berlin).

Alman kültür tarihinin, ileriye doğru etkileri olan büyük ve etkin şahsiyetlerinden biri olarak geçer. Benzer bir araştırmacılık güdüsüyle çok yönlü olarak evrensel bilime hizmet etmiş ve kendine ait destansı tarihi olan kardeşi Alexander ile beraraber dikkate alınır. Alexander doğa bilimlerinde (ama sadece bu alanda değil) yeni ufuklar açarken Wilhelm sosyal bilimlerle ilgilenerek sosyal bilimlerin temel esaslarını oluşturmuştur.

ayrıca ilk defa dilin toplum ve kültürle olan ilişkisini vurgulamış,dilin tamamlanmış bir şey olmadığını ve sürekli geliştiğini ileri sürmüştür.< Filozoflar Dizinine Geri Git

> Bu sayfaya ilişkin etiketler: Wilhelm von Humboldt kimdir, Wilhelm von Humboldt felsefesi, Wilhelm von Humboldt düşüncesi, Wilhelm von Humboldt felsefesi nedir, Wilhelm von Humboldt düşüncesi nedir, Wilhelm von Humboldt eserleri nelerdir, Wilhelm von Humboldt ve felsefe, felsefede Wilhelm von Humboldt, Wilhelm von Humboldt felsefesi