Demiourgos Nedir?

Düzenleyici Tanrı...

Antik Yunan düşünürü Platon'a göre 'iyi' ideası düzenleyici bir Tanrı'dır.Yaratmış değil biçim vermiştir. Antikçağ Yunanlılarında yaratma düşüncesi yoktur; bir sanatçı, bir mimar gibi yapma, düzenleme, biçimlendirme çabası vardır.

Bu anlayışa göre dünya yoktan var edilmemiş, idealar gibi ilksiz ve sonsuz olan biçimsiz özdekten düzenlenip biçimlendirilerek meydana getirilmiştir.

Platon'a göre bu biçimlendirmede örneklik eden idealardır, evrendeki bütün varlıklar bu ideal ilk örneklerine uygun olarak özdeği biçimlendirme yoluyla yapılmışlardır.

Bu terim Platon'ca evren ruhu, gnostiklerce ikinci Tanrı ve Hegelce düşünce süreci anlamında kullanılmıştır.< Felsefe Sözlüğü "D" Dizinine Geri Git
< Felsefe Sözlüğü Dizinine Geri Git

> Bu sayfaya ilişkin etiketler: Demiourgos nedir, demiourgos ne demektir, demiourgos ne anlama gelir, demiourgos tanımı nedir, demiourgos anlamı nedir, demiourgos ne demektir, demiourgos nedir, demiourgos ne anlama gelir, demiourgos tanımı, demiourgos felsefe, demiourgos kavramı, demiourgos kavramı nedir, demiourgos terimi nedir, demiourgos ne demektir, demiourgos nedir